Požiarny útok

Technické vybavenie

Ak nastupujú súťažiaci k požiarnemu útoku, musí pre nich byť nachystaná základňa , na ktorú umiestňujú svoje vybavenie. Základňa je drevená doska s rozmermi 2x2x0,1 metrov. Mimo nej je umiestnená iba nádrž na vodu (kaďa) . Všetko potrebné náradie musí byť pred štartom uložené na základni. Savica môže byť položená vo vzduchu na kotúči hadice alebo na stroji a ako jediná smie presahovať hranu základne, nesmie sa však dotýkať zeme.Najťažším strojom na požiarny útok je prenosná motorová striekačka , ktorá pomáha presunu vody z nádrže pomocou hadíc smerom k terčom. Podľa pravidiel sa využíva stroj PS12 (od roku 2012 nový stroj TOHATSU ). Stroje sú často upravované. Na motorovú striekačku sú napojené savice , ktoré sú zakončené sacím košom. Druhým smerom od striekačky vedú už len hadice typu B a C , ktoré sú zakončené prúdnicami , z ktorých treba usmerňovať vodu na terč.

Špecifikácia

Sací kôš je kovový (niekedy aj laminátový) s kovovým výpletom, znemožňujúcim nasatie nežiaduceho predmetu. Musí byť vybavený funkčnou spätnou klapkou. Na samotný kôš nadväzujú savice. Môžu byť tvorené dvoma alebo štyrmi kusmi. V prípade dvoch kusov dosahujú každá dĺžku 2,5 metrov, v prípade štyroch kusov má každá z nich 1,6 metrov a musí byť vopred spojená po dvoch.

Ďalej je potrebných tlakových prenosných hadíc . Pri útoku sa využívajú dva typy týchto hadíc. Hadica typu B je určená na transport vody priamo zo striekačky. Muži majú takto napojené 3-2 kusy hadice B za sebou, ženy a deti používajú iba 2 kusy. Z hadice typu B putuje voda do rozdeľovača. Konkrétne ide o trojcestný rozdeľovač s funkčným vretenovým alebo guľovým uzáverom. Ten smeruje vodu na dve strany do hadíc typu C, ktoré sa na seba spájajú dve a zakončené sú prúdnicou.

Terče môžu byť dvojakého typu. Sklopné terče spínajú časomieru ihneď pri zásahu vodným prúdom (prípadne s oneskorením zodpovedajúcou dobe zopnutia sklápacieho mechanizmu). Druhým typom sú terče nástrekové , u ktorých je potrebné naplniť 10 (15) litrovú nádržku a až potom časomiera zopne. Výsledný čas je daný časom terča, ktorý je zopnutý ako druhý

Nepovinnou súčasťou vybavenia sú dva kľúče na spojky, ktoré je možné využiť aj počas chystania samotného útoku, napríklad ako podložku pod kôš a pod. Iné ako vyššie menované nástroje a vybavenie sú zakázané. Usporiadateľ súťaže je povinný, pokiaľ nie je určené inak, nachystať a mať k dispozícii základňu, nádrž na vodu, terče, pretlakový ventil, hadice typu B na odpadovú vodu. Počas samotného útoku je voda do nádrže pravidelne dopĺňaná.

Časy a vzdialenosti

Na základňu môžu súťažiaci vstúpiť až po odnesení stroja predošlého tímu zo základne. Družstvu sa od tejto chvíle meria limit 5 minút. V roku 2017 v súťaži Gorolský pohár - (GP) sa časový limit skrátil na 4 minúty. Počas tejto doby je potrebné všetko nachystať na vykonanie útoku s dodržiavaním vymedzených pravidiel. Ak presiahne družstvo limit 5 minút, je diskvalifikované. Na vykonanie samotného útoku má družstvo 2 minúty. Čas dlhší ako dve minúty opäť družstvo diskvalifikuje. Po výstrele vybiehajú súťažiaci od štartovnej čiary smerom k základni. Štartovacia čiara je od osi základne vzdialená 10 metrov. Nádrž na vodu stojí vo vzdialenosti 4 metrov od hrany základne. Čelo terčov od hranice striekania je vzdialené 5 metrov.